הפועל ב''ש באלוף האלופים - סקירה היסטורית.

כל מה שקשור להפועל באר-שבע - "גאוות הנגב"
שלח תגובה
סמל אישי של משתמש
אורי אדום בנשמה
הודעות: 15623
הצטרף: 29 ספטמבר 2008, 11:59
Title: הפועל באר שבע בנשמה שלי

הפועל ב''ש באלוף האלופים - סקירה היסטורית.

שליחה על ידי אורי אדום בנשמה »

במוצ''ש הקרוב בסמי, עת תתמודד הפועל ב"ש מול מכבי חיפה במסגרת מפעל אלוף האלופים, תהיה זו הופעתה השמינית במפעל, שחודש לפני 6 שנים לאחר 25 שנות הפסקה.

בואו ניזכר בפעמים עברו:

הופעת הבכורה, היתה ב-1971, במסגרת הליגה השניה דווקא: ב"ש, אלופת מחוז דרום בליגה א' (השניה דאז) נפגשה עם מכבי יפו, אלופת מחוז צפון. במשחק שנערך באיצטדיון בלומפילד לעיני כ-5,000 צופים, היתה ידה של ב"ש על העליונה. לאחר שוויון 2-2 בתום 120 הדקות (יצחק גוזלן ודניאל דניאלי לב"ש, דויד אלעזר ואברהם ארואטי ליפו), ניגשו שתי הקבוצות לדו-קרב בעיטות עונשין מהנקודה הלבנה, בסיומו מנצחת ב"ש, 2-3 בסיום.

הפעם השניה, היתה ב-1975: ב"ש, שעונה קודם חגגה אליפות היסטורית שהיממה את הכדורגל הישראלי, פגשה את מחזיקת הגביע הפועל כפ"ס, לעיני 8,000 צופים באיצטדיון העירוני בב"ש (לימים וסרמיל), וצמד שערים של מאיר ברד ושלום אביטן לעומת שער בודד של יצחק שום מקנה לה זכייה שניה במפעל, 1-2 בסיום.

הפעם השלישית, היתה ב-1976: ב"ש האלופה, פוגשת הפעם את מחזיקת הגביע בית"ר י-ם. המשחק שנערך באיצטדיון בלומפילד לעיני 14,000 צופים התעלה לרמה גבוהה, ולאחר שוויון 2-2 בתום 90 הדקות, נכנסה ההתמודדות להארכה בסיומה היתה ידה של בית"ר על העליונה, 2-3 בסיום (רפי אליהו ומשה אבוגזיר לב"ש, אורי מלמיליאן צמד ודויד ישי לבית"ר)

הפעם הרביעית, היתה ב-2016: ב"ש שעונה קודם חגגה אליפות אחרי 40 שנה במדבר, פוגשת את מחזיקת הגביע, מכבי חיפה. על כר הדשא באיצטדיון בנתניה, לעיני 11,000 צופים, מתפתח משחק פסיכי לחלוטין, לפנתיאון ממש. כבר בשלב הגישושים, הירוקים מהכרמל מהממים את האלופה הגאה, עם צמד של ניקיטה רוקביצה ושובל גוזלן, תוצאה ששרדה עד למחצית. לחצי השני, עלתה ב"ש כמלוע תותח, ועם חצי שני חלומי בתצוגה התקפית מהאגדות מחצה את יריבתה עם מהפך מדהים, 2-4 בסיום (בוזגלו צמד, וואקמה ושהר) שדי החמיא לחיפאים (החמצת פנדל של ראדי ותצוגת שיא של לויטה, דאז השוער של חיפה)

הפעם החמישית, היתה ב-2017: היריבה הפעם - מחזיקת הגביע בני יהודה ת''א לעיני 7,000 צופים באיצטדיון בנתניה. בדקה ה-20, מעלה גאדיר את ב''ש עם החזה ליתרון 0-1, תוצאה ששרדה עד למחצית. בדקה ה-53, השווה אלמוג בוזגלו בפנדל ל-1-1 ורץ להתגרות בקהל הבאר שבעי. השמחה הכתומה לא נמשכה יותר מדי זמן, ובדקה ה-57 מחזיר פקהרט את היתרון לב''ש אחרי בישול מצויין של מאור מליקסון. בני יהודה לא אמרה נואש, ובדקה ה-67 מאור קנדיל בנגיחה קשתית מחוף לחוף קובע 2-2. 5 דקות מאוחר יותר, נפסק פנדל לזכות ב''ש אותו החמיץ טוני וואקמה, אלא שדקה אחרי דאג לואי טאהה להחזיר לב''ש את היתרון אחרי ערבוביה ברחבה בסופה דחק פנימה, 2-3 ב''ש. 5 דקות מאוחר יותר ביסס וואקמה את הניצחון, 2-4 לב''ש בסיום משחק מצויין, וזכייה רביעית במפעל.

הפעם השישית, היתה ב-2018: ב''ש, אחרי אליפות שלישית ברצף, פוגשת את מחזיקת הגביע הפועל חיפה באיצטדיון בנתניה לעיני 5,500 צופים. בדקה ה-24, עולה ב''ש ליתרון 0-1 משער עצמי של חן דילמוני, אולם דקותיים אחרי גבריאל תמאש השווה ל-1-1, תוצאה ששרדה 90 דקות, לאחריהן ניגשו הקבוצות לדו קרב פנדלים אשר בסיומו ידם של החיפאים היתה על העליונה, 4-5 בסיום (חן עזרא החמיץ לב''ש)

הפעם השביעית היתה ב-2020, אז שונתה השיטה למפגש כפול, בית-חוץ: ב''ש, כמחזיקת הגביע, פוגשת את האלופה מכבי ת''א ומארחת (בטדי, עקב שיפוץ הגג בטרנר, וללא קהל עקב מגבלות קורונה) את המפגש הראשון. ניק בלקמן האורח בצמד (32, 7) סגר עניין די מהר, ובחצי השני ב''ש, ללא זרים, שגם נותרה בעשרה שחקנים לאחר הרחקת שבירו (57) לא יכלה לעשות יותר מדי, 0-2 בסיום. בגומלין בבלומפילד, נרשמה תוצאה זהה (יונתן כהן 13 ואילון אלמוג 44), 0-4 לת''א בסיכום שני המשחקים.

*חלק מהנתונים באדיבות הארכיון הפרטי של אייל חטב
מִ֣י זֹ֗את עֹלָה֙ מִן־הַמִּדְבָּ֔ר

שלח תגובה